Czy wszcząć postępowanie w przedmiocie uchylenia prawa do świadczeń rodzinnych, czy wystąpić do pracodawcy w trybie art. 29 ust. 2 u.ś.r.?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Bochenek Michał
Odpowiedzi udzielono: 1 czerwca 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Organ powziął informację, że osoba pobierająca świadczenia rodzinne uzyskała dochód z tytułu podjęcia pracy zarobkowej. Mając to na względzie, organ wystąpił do tej osoby o udzielenie odpowiedniej informacji w zakresie aktualnie uzyskiwanych dochodów - w celu weryfikacji prawa do świadczeń rodzinnych.

Osoba nie odpowiedziała na wezwanie organu, wobec czego organ na podstawie art. 28 ust. 3 ustawy o świadczeniach rodzinnych - wstrzymał ich wypłatę. Następnie organ zamierza samodzielnie zwrócić się do pracodawcy o wydanie odpowiedniego zaświadczenia w trybie art. 29 ust. 2 ustawy o świadczeniach rodzinnych. Mając na względzie powyższy stan faktyczny:

a) Organ powinien najpierw wszcząć postępowanie w przedmiocie uchylenia prawa do świadczeń rodzinnych i dopiero w toku tego postępowania wystąpić do pracodawcy w trybie art. 29 ust. 2 ustawy?

b) Organ powinien najpierw wystąpić do pracodawcy w trybie art. 29 ust. 2 ustawy, a dopiero po uzyskaniu zaświadczenia - powinien podjąć decyzję w przedmiocie wszczęcia postępowania w przedmiocie uchylenia prawa do świadczeń rodzinnych?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX