Czy wstępną opłatę franszyzową należy potraktować jako wartość niematerialną i prawną podlegającą amortyzacji? Jeśli tak, to jaka będzie w tym przypadku stawka amortyzacyjna oraz wartość początkowa wartości niematerialnej i prawnej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Pioterczak Radosław
Odpowiedzi udzielono: 1 marca 2010 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, podpisała w 2007 r. umowę franszyzy ze Spółką z o.o. Osoba ta jako franszyzobiorca w ramach umowy franszyzy ma prawo posługiwać się wizerunkiem franszyzodawcy. Licencja na posługiwanie się nazwą handlową oraz znakiem graficznym franszyzodawcy udzielona jest na 5 lat.

Z tytułu udostępnienia prawa do posługiwania się wizerunkiem franszyzodawcy franszyzobiorca zobowiązany był do dokonania opłaty wstępnej w wysokości 50.000 zł, płatnej w 3 ratach w 2007 r.

Ponadto franszyzobiorca zobowiązany jest do opłat rocznych w wysokości 10000 zł płatnych przez okres trwania umowy.

Franszyzodawca rozlicza się z podatku dochodowego na zasadach ogólnych, prowadzi książkę przychodów i rozchodów.

Czy opłatę wstępną oraz opłaty roczne może zaliczyć bezpośrednio w koszty uzyskania przychodu w dacie wystawionej faktury? Czy też powinien rozliczać opłatę wstępną poprzez rozliczenia międzyokresowe?

Czy wstępną opłatę franszyzową należy jednak potraktować jako wartość niematerialną i prawną podlegającą amortyzacji? Jeśli tak, to jaka będzie w tym przypadku stawka amortyzacyjna oraz wartość początkowa wartości niematerialnej i prawnej?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX