Czy wsteczna zmiana deklaracji mającej wpływ na wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami oznacza konieczność rozliczenia różnic za poprzednie okresy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 5 września 2019 r.
Autor odpowiedzi: Jerzy Janusz
Odpowiedzi udzielono: 10 marca 2015 r.

PYTANIE

Jak należy interpretować art. 6q ust. 3 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach- dalej u.u.c.p.g. - w kontekście art. 6m ust. 2 u.u.c.p.g.?

Czy właściciel nieruchomości, który nie uiścił opłaty, a następnie zmniejszył wstecz liczbę mieszkańców na nieruchomości, jest zobowiązany do uiszczenia zmniejszonej opłaty, natomiast ten, który opłatę uiścił, a następnie zmniejszył wstecz liczbę mieszkańców, nie może oczekiwać rozliczenia powstałej różnicy, czyli nadpłaty?

Wątpliwości powstały na tle następujących stanów faktycznych:

1)

Właściciel nieruchomości niezamieszkałej miał zadeklarowanych 6 pojemników miesięcznie. W lutym 2015 r. złożył deklarację zmniejszającą liczbę pojemników do 3 miesięcznie, począwszy do października 2014 r. Jak postąpić w sytuacji, gdy właściciel uiścił opłatę za cały rok z góry, a jak w sytuacji, gdy opłata nie była uiszczona?

2)

Właściciel zamieszkiwał samotnie (deklaracja od lipca 2013 r. na jedną osobę). Uiścił z góry opłatę za cały 2014 r. Zmarł w listopadzie 2014 r., lecz akt zgonu trafił do urzędu dopiero w lutym 2015 r. Od grudnia odpady nie były odbierane. Jak należy postąpić z powstałą różnicą?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX