Czy wspólny system oczyszczania powietrza dla bioreaktorów stanowi powiązanie technologiczne i jest to jedna instalacja w myśl art. 3 pkt 6 lit. b p.o.ś. wymagająca uzyskania pozwolenia zintegrowanego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kościuk Agata
Odpowiedzi udzielono: 3 października 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Na terenie zakładu znajdują się 4 bioreaktory do stabilizacji/kompostowania wyposażone we wspólny system oczyszcza powietrza - biofiltr. Trzy bioreaktory o łącznej wydajności 95,9 Mg odpadów/dobę stanowią część biologiczną instalacji MBP (służą do stabilizacji tlenowej frakcji podsitowej po mechanicznym przetworzeniu zmieszanych odpadów komunalnych na linii sortowniczej). Czwarty bioreaktor o wydajności 27,4 Mg odpadów/dobę wykorzystywany jest do kompostowania bioodpadów i odpadów ulegających biodegradacji zbieranych selektywnie, w procesie R3.

Czy wspólny system oczyszczania powietrza dla ww. bioreaktorów (w postaci biofiltra) stanowi powiązanie technologiczne i jest to jedna instalacja w myśl art. 3 pkt 6 lit. b ustawy z 27.04.2001 r. Prawo ochrony środowiska – dalej p.o.ś. wymagająca uzyskania pozwolenia zintegrowanego?

Czy w przypadku konieczności uzyskania pozwolenia zintegrowanego dla instalacji MBP i instalacji do kompostowania bioodpadów i odpadów ulegających biodegradacji zbieranych selektywnie, instalacja do przetwarzania bioodpadów i odpadów ulegających biodegradacji z selektywnej zbiórki musi spełniać wymagania rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 28 grudnia 2022 r. w sprawie mechaniczno-biologicznego przetwarzania niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych – dalej r.m.b.p. - tj. czy możliwe będzie przetwarzanie w niej również odpadów ulegających biodegradacji w związku z zapisem § 5 ust. 4 r.m.b.p. - "Możliwe jest prowadzenie procesu biologicznego przetwarzania selektywnie zebranych bioodpadów, w wyniku którego powstaje ..."?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX