Czy wspólnik spółki jawnej, która prowadzi pełne księgi, może ujmować w kosztach składki zdrowotne?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Klimek Krzysztof
Odpowiedzi udzielono: 11 maja 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W jaki sposób technicznie jest możliwość zastosowania art. 23 ust. 1 pkt 58 PIT, który wszedł w życie 1.01.2022 r. w przypadku, gdy podatnikiem jest wspólnik spółki jawnej na księgach handlowych?

Z dotychczasowych Państwa informacji, wynikało, że nie należy ujmować składki zdrowotnej w księgach spółki ponieważ jest to wydatek wspólnika a nie spółki.

Czy to oznacza to, że wspólnik spółki osobowej opłacający składki za siebie nie może zaliczyć w koszty zapłaconej składki zdrowotnej na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 58 PIT, a jedynie ma możliwość odliczenia zapłaconej składki zdrowotnej od podstawy opodatkowania, korzystając z art. 30c ust. 2 pkt 2 PIT?

Jeśli możliwe jest tylko odliczenie od podstawy opodatkowania (brak opcji ujęcia w księgach spółki), to jeśli dobrze rozumiem, wspólnik ten będzie stratny z tego powodu, że jego podstawa do obliczenia składki zdrowotnej za kolejny okres nie może zostać pomniejszona o zapłaconą składkę zdrowotną, która nie została ujęta w kosztach uzyskania przychodu.

Jak i gdzie wspólnik w zeznaniu PIT-36L może wykazać zapłacone składki jako koszt działalności, skoro prowadzi tylko tą działalność i koszty spółki wykazane w załączniku PIT-B będą inne niż w PIT-36L (zwiększone o zapłacone składki)?

Czy takie rozwiązanie (zwiększenie kup w poz. 29 PIT-36L) uważają Państwo za prawidłowe?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX