Czy wspólnik, który w wyniku likwidacji przejmuje środki trwałe spółki, musi kontynuować amortyzację dokonywaną wcześniej w... - OpenLEX

Czy wspólnik, który w wyniku likwidacji przejmuje środki trwałe spółki, musi kontynuować amortyzację dokonywaną wcześniej w ramach spółki?

Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2014 r.
Autor odpowiedzi: Kowalski Radosław
Odpowiedzi udzielono: 31 marca 2011 r.

PYTANIE

Dwuosobowa spółka cywilna osób fizycznych kończy działalność w grudniu 2011 r. na skutek wystąpienia z niej jednego ze wspólników. Drugi przedsiębiorca zgłasza tę samą działalność jako jednoosobową. Spółka wykonywała wyłącznie działalność usługową (brak materiałów i towarów handlowych). Spółka posiada środki trwałe i wyposażenie. Po uzgodnieniu z dotychczasowymi wspólnikami majątek ten przejmuje przedsiębiorca kontynuujący działalność usługową w formie jednoosobowej.

Czy ww. majątek spółka winna sprzedać nowej firmie jednoosobowej, czy można przenieść go do nowej firmy aportem?

Czy wartość aportu (np. samochodu) zamortyzowanego całkowicie w spółce może być od nowa amortyzowana w przejmującej go firmie?

Czy wartość przeniesionego w ten sposób wyposażenia będzie stanowiła koszt uzyskania nowej firmy?

Czy od wartości tych ewentualnych aportów odchodzący wspólnik winien otrzymać należną wg jego udziału kwotę i opodatkować ją w zeznaniu rocznym (rzecz dzieje się w grudniu) jako przychód z działalności gospodarczej (w tym wypadku podatek liniowy), czy jako pozostałe (inne) przychody?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

| Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?