Czy wspólnik jednoosobowej spółki z o.o., którego świadczenie emerytalne nie przekracza minimalnego wynagrodzenia, w razie nieotrzymywania od spółki żadnych przychodów pod jakimkolwiek tytułem jest zwolniony z opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kostrzewa Magdalena
Odpowiedzi udzielono: 4 grudnia 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W ustawie o świadczeniach z opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych przepis art. 82 ust. 8, który stanowi: "Składka na ubezpieczenie zdrowotne nie jest opłacana przez osobę, której świadczenie emerytalne lub rentowe nie przekracza miesięcznie kwoty minimalnego wynagrodzenia, od tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego, o którym mowa w art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. c, lub tytułu, o którym mowa w art. 66 ust. 1 pkt 1a, w przypadku gdy osoba ta: 1) uzyskuje dodatkowe przychody z tego tytułu w wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 50% kwoty najniższej emerytury lub 2) opłaca podatek dochodowy w formie karty podatkowej." I tutaj pojawia się problem, gdyż nie sposób jednoznacznie ocenić co w przypadku wspólnika jednoosobowej spółki z o.o. miałoby być przychodem z działalności spółki w sytuacji, kiedy w istocie żadnego przychodu wspólnik nie uzyskuje (w szczególności nie jest wypłacana dywidenda, ale także jakiekolwiek inne świadczenie), a uzyskuje jedynie sama spółka.

Czy zatem wspólnik jednoosobowej spółki z o.o., którego świadczenie emerytalne nie przekracza miesięcznie kwoty minimalnego wynagrodzenia, w razie nieotrzymywania od spółki żadnych przychodów pod jakimkolwiek tytułem może zostać zwolniony z opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne?

Czy może za przychód wspólnika uznać należy przychody spółki i od tego uzależnić możliwość zastosowania wzmiankowanego zwolnienia?

Czy przychodem wspólnika jest być może podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, która dotyczyłaby tego wspólnika, gdyby objęty był obowiązkiem opłacania tych ubezpieczeń, a to już wyklucza zastosowanie zwolnienia?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX