Czy wskutek zmiany wysokości zasiłku dla bezrobotnych, należy wszcząć postępowanie w sprawie nienależnie pobranego świadczenia rodzicielskiego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2023 r.
Autor odpowiedzi: Januszewska Magdalena
Odpowiedzi udzielono: 14 grudnia 2020 r.

PYTANIE

Osoba pobiera świadczenie rodzicielskie przyznane w wysokości pomniejszonej o zasiłek dla bezrobotnych (pomniejszony o zaliczkę na podatek). Wysokość świadczenia ustalono w kwietniu 2020 r. na podstawie aktualnej informacji uzyskanej z urzędu pracy o wysokości zasiłku dla bezrobotnych - urząd pracy nie jest w stanie określić wysokości tego zasiłku "na przyszłość".

W wyniku weryfikacji organ ustalił, że dwa miesiące wcześniej zmianie (podwyższeniu) uległ zasiłek dla bezrobotnych i w związku z tym, należy zmienić decyzję w sprawie świadczenia rodzicielskiego. Ponadto strona za dwa miesiące otrzymała świadczenie rodzicielskie w kwocie wyższej niż kwota wynikająca z różnicy pomiędzy świadczeniem a zasiłkiem.

Czy w tej sytuacji można mówić, że strona powinna w trybie art. 25 ust. 1 u.ś.r. poinformować organ o zmianie wysokości zasiłku dla bezrobotnych i organ powinien wszcząć postępowanie w sprawie nienależnie pobranego świadczenia w wysokości różnicy pomiędzy wypłaconym świadczeniem a przysługującym przy uwzględnieniu zmiany kwoty zasiłku dla bezrobotnych?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX