Czy wskazany w załączniku VI do rozporządzenia Komisji UE nr 601/20112 wskaźnik emisji dla odpadów przemysłowych WE jest taki sam dla wszystkich rodzajów odpadów przemysłowych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Gall Marek
Odpowiedzi udzielono: 24 września 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jako przedsiębiorstwo rozpatrujemy możliwość spalania naszych odpadów gumowych (przemysłowych), a pozyskaną energię wykorzystać na potrzeby własne. Ciepło będzie dostarczane do sieci zakładowej. Zgodnie z ustawą z 12.06.2015 r. o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych (Dz.U. z 2020 r. poz. 136) w załączniku nr 2 p. 3 czytamy, że "przy obliczeniach nominalnej mocy cieplnej nie uwzględnia się stacjonarnych urządzeń technicznych o nominalnej mocy cieplnej poniżej 3 MW …". Nie jest jeszcze zdeterminowane jaką moc cieplną będzie miała nasza spalarnia i jej urządzenia, ale jeśli będzie to urządzenie o mocy cieplnej ponad 3 MW będziemy musieli powstające emisje CO2 włączyć do naszych obecnych, bo jako podmiot uczestniczymy w systemie handlu uprawnieniami.

Czy wskazany w załączniku VI do rozporządzenia Komisji UE nr 601/2012 z 21.06.2012 r. w sprawie monitorowania i raportowania w zakresie emisji gazów cieplarnianych zgodnie z dyrektywą 2003/87/WE Parlamentu Europejskiego i Rady (Dz.Urz. UE L 181, str. 30) - dalej rozporządzenie 601/2012 wskaźnik emisji dla odpadów przemysłowych WE jest taki sam dla wszystkich rodzajów odpadów przemysłowych?

Pojęcie odpady przemysłowe jest bardzo szerokie, współczynnik ten wynosi 143 i jest znacząco wysoki na tle innych.

Czy mamy prawo wyznaczyć ten współczynnik laboratoryjnie?

Czy mamy prawo wyznaczyć wartość opałową NCV laboratoryjnie?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX