Czy wprowadzeniem do obrotu jest sprzedaż rozsady klientom w Polsce przez grupę producentów, która nabywa rośliny od swoich członków?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Sosnowski Paweł
Odpowiedzi udzielono: 22 października 2015 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Członek grupy producenckiej będący spółką z ograniczoną odpowiedzialnością (nie rolnikiem prowadzącym działalność indywidualną w zakresie upraw rolnych) hoduje sadzonki w wielodoniczce lub w skrzynce z wielodoniczką (wielodoniczka oraz skrzynka są z logo grupy producentów - opakowania te, jako puste, są wprowadzane w drodze importu przez grupę producentów i następnie refakturowane na członków grupy). Członek grupy sprzedaje wyhodowaną w takiej wielodoniczce lub skrzynce z wielodoniczką sadzonkę wyłącznie grupie producentów (są faktury sprzedaży wyhodowanej rośliny, np. rozsada selera). Następnie grupa sprzedaje rozsadę w wielodoniczce/skrzynce z wielodoniczką klientom w Polsce.

Czy to członek grupy, tj. firma X sp. z o.o., czy grupa producentów, tj. firma Y sp. z o.o., jest wprowadzającym produkty w opakowaniach na rynek krajowy?

Czy sprzedaż rozsady w wielodoniczce przez członka grupy grupie producenckiej należy traktować jako wprowadzenie do obrotu?

Czy też wprowadzeniem do obrotu jest dopiero sprzedaż rozsady klientom w Polsce przez grupę producentów?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX