Czy wprowadzenie na krajowy rynek wyrobów budowlanych jest objęte certyfikacją, w wyniku której można dokonać kontroli samego certyfikatu oraz wyrobu którego dotyczy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 2 września 2023 r.
Autor odpowiedzi: Bursztynowicz Michał
Odpowiedzi udzielono: 7 listopada 2021 r.

PYTANIE

Inwestor w ramach wniosku o pozwolenie na budowę farmy wiatrowej przedłożył do wniosku certyfikat typu TC-DNVGL-SE-0074-02382-6 wydany przez Germanischer Lloyd Industral Services GmbH, Brooktorkai 18, 20457 Hamburg dotyczący określonego typu turbiny wiatrowej. W ocenie inwestora tego rodzaju dokument (przetłumaczony przez tłumacza przysięgłego) zastępuje projekt budowlany na podstawie ustawy z 16.04.2004 r. o wyrobach budowlanych (Dz.U. z 2021 r. poz. 1213). W ocenie inwestora uzyskanie certyfikatu stanowi dowód tego, że turbina wiatrowa jako wyrób budowlany została przebadana przez kompetentną jednostkę certyfikacyjną, która potwierdziła zgodność tego wyrobu z normą zharmonizowaną albo europejską aprobatą techniczną bądź krajową specyfikacją techniczną. Przedmiotowy certyfikat zwalnia z konieczności przedstawiania każdorazowo dokumentacji technicznej takiego wyrobu organowi architektoniczno-budowlanemu przy każdym wniosku o pozwolenie na budowę zmierzającym do realizacji inwestycji z jego wykorzystaniem. Skoro wieża siłowni wiatrowej ma status prawny "wyrobu budowlanego", który jest przywożony na miejsce lokalizacji inwestycji, to organ domagając się przedstawienia szczegółowych rozwiązań projektowych przekracza zakres swej kognicji wynikający z art. 35 ust. 1 pkt 3 ustawy z 7.07.1994 r. Prawo budowlane (Dz.U. z 2020 r. poz. 1333) – dalej pr. bud.

Czy taka teza jest uprawniona?

Projekt budowlany przedłożony do wniosku dotyczy fundamentu pod wiatrak, reszta jego części nad fundamentem została pokazana na rysunkach poglądowych, wysokość obiektu to 190 m (wraz z łopatami). Rozporządzenie Ministra Rozwoju z 11.09.2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego (Dz. U. z 2020 r. poz. 1609) – dalej r.z.f.p.b. nie przewiduje wyjątków.

Czy tego rodzaju certyfikat można uznać za dowód w postępowaniu i odstąpić od żądania projektu budowlanego?

Czy wprowadzenie na krajowy rynek tego rodzaju wyrobów budowlanych jest objęte certyfikacją, w wyniku której można dokonać kontroli samego certyfikatu oraz wyrobu którego dotyczy?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX