Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Kłos Piotr
Odpowiedzi udzielono: 11 sierpnia 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Lekarze prowadzący indywidualne działalności gospodarcze postanowili o założeniu spółki jawnej. Przed rejestracją spółki zakupili grunt pod zabudowę, każdy jest właścicielem 1/4 gruntu, na działce tej powstanie klinika medyczna. Zakup gruntu od osoby fizycznej nastąpił do majątków prywatnych przyszłych udziałowców.

Czy wprowadzenie gruntu jako wkład niepieniężny do powstałej spółki generuje obowiązek w zakresie VAT?

Na ten moment czterech przyszłych udziałowców korzysta ze zwolnienia przedmiotowego w zakresie VAT, przyszła spółka również będzie przedmiotowo zwolniona z VAT (działalność medyczna)?

Jeżeli wniesienie gruntu jako wkład niepieniężny będzie podlegało opodatkowaniu VAT, czy można skorzystać ze zwolnienie określonego art. 43 ust.1 pkt 10/10a lub art. 43 ust.1 pkt 2 ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2020 r. poz. 106)?

Jak udokumentować wniesienie wkładu do spółki?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?