Czy wprowadzanie "czystej" deszczówki do ścieków przemysłowych należy traktować jako rozcieńczanie?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 1 lipca 2019 r.
Autor odpowiedzi: Antoniak Joanna
Odpowiedzi udzielono: 21 marca 2019 r.

PYTANIE

Artykuł 79 ustawy z 20.07.2017 r. Prawo wodne – dalej pr.wod. zakazuje rozcieńczania ścieków w celu uzyskania ich stanu, składu oraz minimalnego procentu redukcji substancji zanieczyszczających zgodnych z przepisami wydanymi na podstawie art. 99 ust. 1 pkt 2.

Czy będziemy mieli do czynienia z rozcieńczaniem ścieków w sytuacji, kiedy zakład wnioskuje o pozwolenie wodnoprawne na odprowadzanie do rzeki ścieków przemysłowych powstających w punkcie prowadzącym kasację pojazdów oraz skup surowców wtórnych (ścieki przemysłowe powstające z opadów atmosferycznych /topnienia śniegu/ wypłukujących ze składowanych pojazdów i surowców wtórnych substancje szkodliwe dla środowiska wodnego), które to ścieki odprowadzane będą wspólną instalacją kanalizacyjną zbierającą zarówno ścieki przemysłowe z placu składowania odpadów jak i wody opadowe zbierane z powierzchni niezanieczyszczonych dachów i wprowadzane bezpośrednio do kanalizacji (niemające kontaktu ze składowanymi odpadami)?

Mieszanina ścieków i wód opadowych wprowadzana jednym wylotem do rzeki będzie traktowana w całości jako ścieki przemysłowe.

Jednak czy wprowadzanie "czystej" deszczówki do ścieków przemysłowych należy traktować jako rozcieńczanie?

Czy skład ścieków powinien być podany jak dla ścieków przed rozcieńczeniem, czy też prawidłowym będzie określenie składu ścieków po zmieszaniu i tym samym wystarczającym będzie weryfikacja stanu ścieków na podstawie badań próbek pobranych na wylocie tych ścieków (zmieszanych / rozcieńczonych) do rzeki?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX