Czy Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie powinien zostać wyłączony z listy jednostek organizacyjnych objętych zasadami wykonywania obowiązków dokumentacyjnych w zakresie podatku od towarów i usług?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 23 stycznia 2017 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zgodnie ze zmianą interpretacji indywidualnej ITPP1/4512-509/16-2/MN dot. nieuwzględniania Powiatowego Urzędu Pracy w procesie centralizacji rozliczeń planowanym do wdrożenia od 1 stycznia 2017 r. zawarta w ww. argumentacja przez analogię dotyczy również Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie. Podstawę działania Wojewódzkiego Urzędu Pracy regulują przepisy ustawowe. Organ ten ma umocowanie ustawowe do działania i wykonuje zadania wskazane w przepisach ustawowych. Utworzenie ww. jednostki nie jest uzależnione od woli samorządowego organu administracji. Tworzona jest ona na podstawie przepisów prawa i zadania przez nią realizowane wynikają z przepisów ustawowych. Wojewódzki Urząd Pracy, powołany jest na podstawie art. 8 ust. 3 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy do realizacji zadań określonych w art. 8 ust. 1 tejże ustawy. Podstawę działania Wojewódzkiego Urzędu Pracy regulują przepisy ustawowe. Organ ten ma umocowanie ustawowe do działania i wykonuje zadania wskazane w przepisach ustawowych. Podmioty objęte centralizacją VAT jednostek samorządu terytorialnego to jednostki organizacyjne - urząd gminy, starostwo powiatowe, urząd marszałkowski oraz utworzone przez JST samorządowe jednostki budżetowe i samorządowe zakłady budżetowe.

Czy Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie nie powinien zostać wyłączony z listy jednostek organizacyjnych objętych zasadami wykonywania obowiązków dokumentacyjnych w zakresie podatku od towarów i usług?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX