Czy wobec rozwiązania umowy o ponoszeniu odpłatności za pobyt matki w DPS gmina, która zastępczo poniosła wydatki za osobę zobowiązaną, może egzekwować ich zwrot w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 29 maja 2021 r.
Autor odpowiedzi: Tyra Bożena
Odpowiedzi udzielono: 14 kwietnia 2021 r.

PYTANIE

Kierownik OPS w dniu 10 stycznia 2020 r. zawarł ze Stroną dobrowolną umowę o ponoszeniu odpłatności za pobyt matki w DPS na podstawie art. 103 u.p.s. Z treści powyższej umowy wynika, iż obowiązuje ona "od dnia jej zawarcia do czasu pobytu matki w DPS".

Jednym z postanowień umowy jest również to, iż "w zakresie nieuregulowanym niniejszą umową mają zastosowanie przepisy kodeksu cywilnego, kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz ustawy o pomocy społecznej". Nie ma w umowie zapisu odnośnie jej wypowiedzenia.

W dniu 12.04.2021 r. do tutejszego Ośrodka wpłynęło pismo Strony z nagłówkiem "Rozwiązanie umowy". Strona uzasadnia, iż jej stan zdrowia pogorszył się, oczekuje na operację, a leczenie wiąże się z dużymi kosztami, lecz nie dołączyła żadnych dodatkowych dokumentów potwierdzających ten stan faktyczny. Strona oświadczyła również, iż nie będzie więcej płaciła.

Czy powyższa umowa może zostać zerwana na żądanie tylko jednej strony (gdyż Ośrodek nie jest chętny do jej rozwiązania)?

Jakie przepisy będą miały zastosowanie w powyższej sprawie?

Czy może tutaj mieć zastosowanie art. 3651 kodeksu cywilnego?

Czy umowa ta może być potraktowana jako bezterminowa, skoro jest w niej zapis - "do czasu pobytu matki w DPS"?

Z jakim terminem umowa ma być rozwiązana?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX