Czy wnioskując do starosty o wydanie decyzji zezwalającej na wyłączenie gruntów z produkcji rolnej należy podać wyłącznie sumaryczną powierzchnię pod projektowanymi obiektami czy również powierzchnię zieleni przydomowej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 30 lipca 2021 r.
Autor odpowiedzi: Cybulska Agnieszka
Odpowiedzi udzielono: 6 sierpnia 2018 r.

PYTANIE

Czy wnioskując do starosty o wydanie decyzji zezwalającej na wyłączenie gruntów z produkcji rolnej, o której mowa w art. 11 ustawy z 3.02.1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych - dalej u.o.g.r.l., wskazując powierzchnię gruntów do wyłączenia należy podać wyłącznie sumaryczną powierzchnię pod projektowanymi obiektami (np. budynkiem mieszkalnym, drogami i chodnikami, budynkiem gospodarczym), czy również powierzchnię zieleni przydomowej, czyli terenu który po zakończeniu budowy nie będzie już gruntem rolnym?

Po zakończeniu budowy i wykonaniu inwentaryzacji przez geodetę mającej na celu aktualizację użytków na działce objętej inwestycją jako tereny mieszkaniowe (w przypadku, gdy inwestycja polega na budowie budynku mieszkalnego) klasyfikowana jest powierzchnia obejmująca również zieleń (trawniki, rabaty).

Czy starosta otrzymując informację o wydaniu przez Wydział Geodezji decyzji w sprawie aktualizacji operatu ewidencyjnego i ujawnieniu budynków na działce powinien wydać z urzędu decyzję, o której mowa w art. 28 u.o.g.r.l. i ustalić opłatę podwyższoną za wyłączenie gruntów rolnych bez zezwolenia?

Analiza dokumentacji geodezyjnej i decyzji zezwalającej na wyłączenie wskazała na istnienie różnicy między powierzchnią wyłączoną na podstawie zezwolenia starosty, w stosunku do powierzchni nowego użytku jakim są tereny mieszkaniowe.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX