Czy wnioskodawczyni może złożyć do OPS zrzeczenie się prawa do wniesienia odwołania na podstawie art. 127a k.p.a.?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Tyra Bożena
Odpowiedzi udzielono: 22 grudnia 2018 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Klientka złożyła wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego na dziecko w wieku do 18 roku życia. Wniosek został rozpatrzony przez Wojewodę ze względu na ustalenie przepisów o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego w zakresie prawa do świadczenia wychowawczego ze względu na przebywanie i wykonywanie pracy w Norwegii przez męża Klientki. Strona w dniu 20 listopada 2018 r. zgłosiła, iż mąż już zakończył pracę za granicą i powrócił na stałe do Polski. Wojewoda zmienił zakres obowiązywania koordynacji i ustalił ponownie, że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego nie mają zastosowania od 01.12.2018 r., po czym uchylił swoją decyzję od dnia 01.12.2018 r. Tutejszy Organ powinien teraz rozpatrzyć wniosek Strony od dnia 01.12.2018 r.

Czy Klientka może do tutejszego Ośrodka złożyć zrzeczenie się prawa do odwołania i tutejszy Ośrodek może przesłać takie zrzeczenie do Organu, który wydał decyzję?

Jeżeli tak, to czy Wojewoda powinien przysłać odpowiedź/zaświadczenie, że decyzja jest prawomocna i dopiero wtedy tutejszy Ośrodek będzie mógł wydać swoją decyzję?

Czy Klientka powinna złożyć takie zrzeczenie się prawa do wniesienia odwołania (na podstawie art. 127a k.p.a.) bezpośrednio do Organu, który wydał decyzję, tj. do Wojewody?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX