Czy wnioskodawca w celu uzyskania zezwolenia na zbieranie odpadów oraz dalszego prowadzenia działalności musi ubiegać się o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 1 lipca 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Inwestor złożył do burmistrza wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pn: prowadzeniu punktu do zbierania, w tym przeładunku odpadów niebezpiecznych. Przedsięwzięcie będzie polegało na prowadzeniu punktu do zbierania, w tym przeładunku odpadów o kodach 16 06 01* - baterie i akumulatory ołowiowe oraz 16 06 05 – inne baterie i akumulatory. Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy z 14.12.2012 r. o odpadach (Dz.U. z 2020 r. poz. 797) - dalej u.o. na prowadzenie tego typu działalności wymagane jest uzyskanie zezwolenia. Wnioskodawca od kilkunastu lat zajmuje się sprzedażą nowych akumulatorów oraz skupem zużytych. Zgodnie z dotychczas obowiązującymi przepisami prowadzenie ww. działalności nie wymagało przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko. Pod koniec 2019 r. weszło w życie nowe rozporządzenie Rady Ministrów z 10.09.2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz.U. z 2019 r. poz. 1839) - dalej r.p.z.o.ś., w którym zbieranie, w tym przeładunek akumulatorów znalazło się w grupie przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, dla którego wymagane jest uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach przed uzyskaniem zezwolenia na prowadzenie tego typu działalności ze starostwa. Inwestor był wcześniej zwolniony z konieczności uzyskiwania decyzji od Starosty na zbieranie przedmiotowych odpadów.

Czy wnioskodawca w celu uzyskania zezwolenia na zbieranie odpadów oraz dalszego prowadzenia działalności musi ubiegać się o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, jeżeli przedsięwzięcie jest już zrealizowane i prowadzone przez kilkanaście lat?

Czy burmistrz musi wydać nową decyzje i traktować ww. przedsięwzięcie jako nową inwestycję, czy też umorzyć postępowanie ze względu na to, że inwestycja jest już zrealizowana?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX