Czy wnioskodawca spełnia warunki do przyznania jednorazowego świadczenia z tytułu urodzenia dziecka?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2018 r.
Autor odpowiedzi: Januszewska Magdalena
Odpowiedzi udzielono: 7 listopada 2018 r.

PYTANIE

Czy wnioskodawca spełnia warunki do przyznania jednorazowego świadczenia z tytułu urodzenia dziecka w wysokości 4.000,00 zł, przyznawanego na podstawie art. 10 ust. 1 ww. ustawy "za życiem", jeżeli przedkłada do wniosku zaświadczenie lekarskie wystawione przez lekarza posiadającego specjalizację w dziedzinie pediatrii potwierdzające ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu?

Chodzi o lekarza, który według Centralnego Rejestru Lekarzy RP uzyskał uprawnienia do wykonywania zawodu 01.10.2006 r. natomiast specjalizację z pediatrii uzyskał 25.11.2014 r., nie posiada ani I, ani II stopnia specjalizacji, posiada tylko tytuł specjalisty w ww. dziedzinie.

Czy zatem posiadanie przez wskazanego lekarza specjalizacji w dziedzinie pediatrii jest równoznaczne z posiadaniem II stopnia specjalizacji?

Jeżeli posiadanie przez lekarza specjalizacji w dziedzinie pediatrii jest równoważne z posiadaniem II stopnia specjalizacji, to czy w takim przypadku wskazany wyżej lekarz posiadający specjalizację w dziedzinie pediatrii może stwierdzić ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu celem uzyskania ww. świadczenia?

Ponadto czy osoba spełnia warunki do przyznania ww. świadczenia, jeżeli zaświadczenie lekarskie potwierdzające ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu wystawia lekarz posiadający specjalizację II stopnia w dziedzinie chorób wewnętrznych?

Czy ww. zaświadczenie może wystawić lekarz posiadający II stopień specjalizacji w dowolnej specjalności, czy tylko w dziedzinie: ginekologii i położnictwa, perinatologii lub neonatologii?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX