Czy wnioskodawca powinien zrezygnować z pobierania świadczenia na Ukrainie, aby przyznać mu prawo do zasiłku pielęgnacyjnego w Polsce?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Bochenek Michał
Odpowiedzi udzielono: 21 lipca 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Ukrainka w dniu 14.07.2022 r. złożyła wniosek na zasiłek pielęgnacyjny na niepełnosprawne dziecko. Wnioskodawca oraz dziecko mają status UKR i wpis do SRP. Dziecko posiada polskie orzeczenie o niepełnosprawności.

W oświadczeniu pod odpowiedzialnością karną, wnioskodawca oświadczył, że pobiera świadczenie z Ukrainy, tj. "pomoc socjalna z tytułu niepełnosprawności dziecka" w wysokości 2400 UAH miesięcznie. Wnioskodawca oświadczył też, że w miesiącu lipcu 2022 r. otrzymał ww. świadczenie z Ukrainy.

Czy ww. świadczenie jest tożsame z zasiłkiem pielęgnacyjnym i wnioskodawca powinien zrezygnować z pobierania świadczenia na Ukrainie, aby przyznać mu prawo do zasiłku pielęgnacyjnego w Polsce?

Jeśli tak, proszę o informację, czy wnioskodawca powinien dostarczyć dokument świadczący o tym, że prawo do świadczenia na Ukrainie zostało mu uchylone, czy też wystarczy oświadczenie pod rygorem odpowiedzialności karnej?

Proszę również o wskazanie, czy w powyższej sytuacji, osoba może mieć przyznane prawo do zasiłku rodzinnego, jeżeli pobiera z Ukrainy "pomoc socjalną z tytułu niepełnosprawności dziecka" w wysokości 2400 UAH miesięcznie, czy też powinna najpierw zrezygnować ze świadczenia na Ukrainie i następnie wnioskować na zasiłek rodzinny w Polsce?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX