Czy wniosek o zmianę warunków pracy zawierający prośbę o rozwiązanie umowy o pracę w przypadku odmowy zmiany tych warunków pracodawca powinien traktować jak wypowiedzenie umowy o pracę?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Masłowski Jarosław
Odpowiedzi udzielono: 28 marca 2008 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Pracownik - konserwator - napisał pismo (dnia 3 marca 2007 r.) do kierownika administracji spółdzielni, w którym prosi o podjęcie decyzji w sprawie zmiany wymiaru czasu pracy z dotychczasowego 3/4 na pełny. Gdyby takiej decyzji po myśli pracownika nie było to: "w przeciwnym wypadku proszę o rozwiązanie umowy o pracę". Kierownik administracji, zgodnie z przyjętą procedurą, przedłożył sprawę zarządowi tj. organowi właściwemu do podejmowania decyzji w sprawach zatrudnienia, nawiązywania i rozwiązywania stosunków pracy. Zarząd po przeanalizowaniu sytuacji i po zasięgnięciu opinii przełożonych pracownika (kierownika, zastępcy, pracownika ds. technicznych) stwierdził, iż nie ma takiej możliwości, ponieważ zatwierdzony plan zatrudnienia na 2008 r. przewiduje określoną liczę etatów, która zabezpiecza prawidłową realizację nałożonych na administrację zadań. W związku z powyższym, zarząd przyjął do wiadomości, że pismo z dnia 3 marca 2008 r. wobec braku możliwości zmiany wymiaru czasu pracy, traktuje jako wypowiedzenie umowy o pracę dokonane przez pracownika z zachowaniem ustawowego okresu wypowiedzenia. Pracownik pokwitował to pismo 7 marca 2008 r. Zaś 20 marca 2008 r. wpłynęło pismo do Prezesa Zarządu o treści: "ani do Pana ani do pańskiego Zarządu nie pisałem żadnego pisma na temat rozwiązania umowy o pracę".

Czy wobec powyższego pracodawca musi wycofać swoje oświadczenie o przyjęciu wypowiedzenia umowy, czy też sprawa została załatwiona właściwie, tj. skierowana do pełnomocnego organu firmy i przez niego rozpatrzona?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX