Czy wniosek o wydanie pozwolenia zintegrowanego powinien obejmować wszystkie rodzaje odpadów wytwarzane w związku z prowadzoną działalnością, czy tylko odpady wytwarzane w związku z eksploatacją instalacji IPPC?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Jerzy Janusz
Odpowiedzi udzielono: 8 lipca 2015 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy wniosek o wydanie pozwolenia zintegrowanego powinien obejmować wszystkie rodzaje odpadów wytwarzane w związku z prowadzoną na terenie hali działalnością, czy tylko odpady wytwarzane w związku z eksploatacją instalacji IPPC?

Jak należy rozumieć określenie "odpady powstające w związku z eksploatacją instalacji"?

Czy chodzi tylko o odpady wytwarzane na poszczególnych etapach procesu technologicznego (zakładając, że wyłączenie danego etapu przerywa pracę całej instalacji)?

Czy też chodzi również o odpady wytwarzane niejako w sposób "towarzyszący" (np. zużyte sorbenty, wytworzone przy okazji likwidacji skutków rozszczelnienia beczki z substancjami, które miały być wykorzystywane w instalacji, paliwa, roztwory)?

Co w sytuacji, gdy na terenie hali wytworzony zostanie odpad, który nie został ujęty w pozwoleniu i który nie jest bezpośrednio związany z funkcjonowaniem instalacji (np. nie jest wytwarzany w związku z konkretnym etapem procesu produkcyjnego)?

Czy wytworzenie takiego odpadu będzie naruszeniem warunków pozwolenia?

Jakie jest kryterium kwalifikacji odpadów jako "wytwarzanych w związku z funkcjonowaniem instalacji"?

Czy szlamy i osady, pochodzące z oczyszczania ścieków generowanych w związku z funkcjonowaniem instalacji, ale odbierane przez firmę serwisującą, zaliczane są do odpadów "instalacyjnych"?

Czy odpady takie, jak np. zużyte elementy oświetlenia hali, zużyty sprzęt teleinformatyczny, zużyte szkło laboratoryjne, powinny być ujęte we wniosku?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX