Czy wniosek inwestora o dokończenie budowy budynku wraz z jednoczesną zmianą funkcji z usługowej na mieszkalną jednorodzinną może zostać rozpatrzony przez organ architektoniczno-budowlany?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 18 września 2020 r.
Autor odpowiedzi: Smaga Łukasz
Odpowiedzi udzielono: 16 października 2018 r.

PYTANIE

Inwestor otrzymał pozwolenie na budowę w 1990 r. na budynek mieszkalny jednorodzinny podpiwniczony z częścią usługową. Wybudował budynek z istotnym odstępstwem od zatwierdzonego pozwolenia na budowę (nie wykonał piwnicy pod całością, zmienił gabaryty budynku). Wybudowana część budynku jest w prawidłowych odległościach od granic działek sąsiednich. Inwestor przerwał roboty budowlane na okres dłuższy niż 3 lata. Organ architektoniczno-budowlany na wniosek inwestora stwierdził wygaśnięcie pozwolenia na budowę. Budynek wraz z działką został sprzedany. Nowy właściciel wystąpił do organu architektoniczno-budowlanego z wnioskiem o dokończenie budowy budynku wraz z jednoczesną zmianą funkcji z usługowej na mieszkalną jednorodzinną. Cały zakres inwestycji zgodny jest z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

Czy wniosek inwestora może zostać rozpatrzony przez organ architektoniczno-budowlany?

Czy na wykonany zakres prac powinien inwestor załączyć decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, który powinien zatwierdzić zakres już wykonanych prac (ze względu na to, że pozwolenie wygasło, a część, którą wykonał w okresie ważności pozwolenia na budowę odbiegała od zatwierdzonego projektu budowlanego)?

Czy organ architektoniczno-budowlany powinien wydać pozwolenie na budowę tego budynku z uwagi na to, że nie ma pozwolenia na budowę?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX