Czy właścicielka lasu może pobierać ekwiwalent za wyłączenie gruntu z upraw rolnych i prowadzenie uprawy leśnej w przypadku, gdy pobiera świadczenie emerytalne?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Jerzy Janusz
Odpowiedzi udzielono: 23 marca 2016 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Właściciel gruntu rolnego w 2002 i 2003 r. dokonał zalesienia, a także uzyskał decyzję starosty o stwierdzeniu prowadzenia uprawy leśnej na podstawie ustawy z dnia 8 czerwca 2001 r. o przeznaczeniu gruntów rolnych z tytułu zalesienia - dalej u.p.g.r.z. W związku z powyższym, właściciel nabył prawo do miesięcznego ekwiwalentu za wyłączenie gruntu z upraw rolnych i prowadzenie uprawy leśnej. W 2005 r. właściciel zmarł, a nowym właścicielem gruntu została żona, która otrzymywała ekwiwalenty. W 2008 r. właścicielka uzyskała prawo do emerytury, o czym nie poinformowała starosty i w dalszym ciągu pobierała przedmiotowe ekwiwalenty.

Czy w związku z uzyskaniem prawa do emerytury właścicielka powinna zwrócić całość (wraz z odsetkami) otrzymanego od czasu nabycia prawa do emerytury ekwiwalentu?

Czy właścicielka powinna zwrócić tylko 25% ekwiwalentu?

Kto i w jakiej formie powinien zażądać zwrotu niesłusznie pobranego ekwiwalentu?

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wskazuje, że to starosta powinien w formie decyzji zażądać zwrotu niesłusznie pobranego ekwiwalentu, a o ewentualnym rozłożeniu zwrotu na raty.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX