Czy właściciele/administratorzy obiektów, mają je sukcesywnie dostosowywać do aktualnych przepisów p.poż., czy tylko robią to, co zostanie orzeczone w decyzji administracyjnej, powstałej na skutek kontroli z PSP?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ratajszczak Artur
Odpowiedzi udzielono: 30 grudnia 2014 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zgodnie z wyrokiem NSA, z dnia 30 grudnia 2008 r., II OSK 1701/07, w którym sąd wydał orzeczenie zmuszające zarządcę budynku do spełnienia obecnych przepisów z zakresu ochrony przeciwpożarowej, zaprzeczono regule zakazu wstecznego działania prawa. Posłużono się pojęciem "retrospektywności" prawa i wskazano, że "w przypadku ochrony przeciwpożarowej mamy do czynienia ze stosunkiem administracyjno-prawnym, którego realizacja nie kończy się wraz z oddaniem obiektu do użytkowania, ale trwa nadal przez cały okres użytkowania obiektu". Jeśli w budynku nie prowadzono prac budowlanych, ani przebudowy i powstał on przed wejściem w życie nowych przepisów, to do tej pory uznawano, że nie ma konieczności dostosowywania go do nowych przepisów z zakresu ochrony przeciwpożarowej. Jednak w kontekście powyższego wyroku nie ma już tej pewności.

Czy zatem właściciele/administratorzy obiektów, mają je sukcesywnie dostosowywać do aktualnych przepisów p.poż., czy tylko robią to, co zostanie orzeczone w decyzji administracyjnej, powstałej na skutek ewentualnej kontroli inspektorów z Państwowej Straży Pożarnej?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX