Czy właściciela drogi publicznej, z której odprowadzane są wody opadowe, należy zobowiązać do partycypacji w kosztach utrzymywania rowu, którego celem jest regulacja stosunków wodnych w celu polepszenia zdolności produkcyjnej gleby?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Osuch-Chacińska Lucyna
Odpowiedzi udzielono: 7 grudnia 2016 r.

PYTANIE

Starosta prowadzi postępowanie administracyjne na podstawie art. 77 ust. 2 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne - dalej pr. wod., tj. organ właściwy do wydania pozwolenia wodnoprawnego ustala, w drodze decyzji, proporcjonalnie do odnoszonych korzyści przez właścicieli gruntu (około 50 właścicieli) szczegółowe zakresy i terminy utrzymania rowu melioracyjnego. Na danym terenie nie istnieje spółka wodna. Do rowu melioracyjnego również są odprowadzane wody opadowo-roztopowe z drogi publicznej. Droga publiczna przebiega nad rowem, wzdłuż drogi znajdują się rowy przydrożne, trawiaste, które częściowo wchłaniają wody opadowe pochodzące z drogi, a częściowo te wody opadowe odprowadzają do przedmiotowego rowu melioracyjnego. Właściciel drogi odnosi niewielkie korzyści z rowu melioracyjnego ze względu na ilość odprowadzanej wody z niewielkiej powierzchni zanieczyszczonej, szczelnej. Do akt sprawy dołączono obliczenia.

Jak należy naliczyć dla właściciela drogi partycypację w kosztach utrzymania rowu melioracyjnego (obiekt liniowy), ze względu na odnoszone korzyści z rowu melioracyjnego, jeżeli każdy z właścicieli będzie miał obowiązek utrzymywać rów melioracyjny w granicach administracyjnych swoich nieruchomości?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX