Czy właściciel nieruchomości obciążonej służebnością przechodu i przejazdu, może wybudować ogrodzenie w miejscu przebiegu służebności z bramą wjazdową, a klucze udostępnić właścicielom nieruchomości władnącej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Niewińska - Struszyńska Maria Magdalena
Odpowiedzi udzielono: 25 marca 2015 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W księgach wieczystych działka znajdująca się w 1 linii zabudowy posiadająca bezpośredni dostęp do drogi publicznej została obciążona służebnością przechodu i przejazdu pasem szerokości 3,5 m biegnącym wzdłuż jej zachodniej granicy na rzecz właścicieli działki znajdującej się w 2 linii zabudowy oraz ich następców prawnych (służebność nieodpłatna). Działka w 1 linii zabudowy nie posiadała ogrodzenia od strony drogi publicznej, gdyż nie była zabudowana. Po pasie ustanowionej służebności poruszają się i przejeżdżają nim oprócz właścicieli nieruchomości znajdującej się w 2 linii zabudowy, również właściciele działek znajdujących się w 3 i 4 linii zabudowy, którzy nie mają ustanowionych służebności na działkach w 1 linii zabudowy oraz osoby postronne. Nowy nabywca działki obciążonej służebnością wybudował na niej budynek mieszkalny i chce ją ogrodzić w celu zapewnienia bezpieczeństwa ludzi i mienia oraz ograniczenia dostępu do jego nieruchomości osobom postronnym (złodziejom i włamywaczom). Planowane jest wykonanie ogrodzenia w taki sposób, że w miejscu przebiegu służebności od strony drogi publicznej wykonana zostanie brama przesuwna po otwarciu, której jej szerokość w świetle będzie nie mniejsza niż 3,5 m (nie mniejsza niż szerokość zapisana, jako służebność przechodu i przejazdu). Właściciel zamierza udostępnić klucze, ewentualnie piloty do bramy właścicielom działki z 2 linii zabudowy w celu umożliwienia korzystania im z ustanowionej służebności zgodnie z zapisami zawartymi w księgach wieczystych.

Czy obecny właściciel może korzystając ze swojego prawa własności wykonać w opisany sposób ogrodzenie z bramą wjazdowa udostępniając klucze i piloty do niej właścicielom nieruchomości władnącej (właścicielom nieruchomości położonej w 2 linii zabudowy)?

Czy musi posiadać ich zgodę na wykonanie takiego ogrodzenia?

Czy jego prawo własności w tym wypadku jest ograniczone przez zapis w KW - i przedmiotowego ogrodzenia nie jest w stanie wykonać zgodnie z prawem, narażając się na bezpośredni dostęp do wybudowanego budynku i jego otoczenia osób trzecich?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX