Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny do: 23 września 2019 r.
Autor odpowiedzi: Lecińska Monika
Odpowiedzi udzielono: 9 sierpnia 2019 r.

PYTANIE

Budynek jest wpisany do rejestru zabytków. W 2012 r. zostało wydane pozwolenie na budowę "remont i przebudowa budynku oficyny wraz z wykończeniem podwórza". Została wybudowana klatka schodowa do oficyny (nie została ukończona), a samej oficyny w podwórzu nie ma, gdyż w trakcie prac budowlanych nastąpiła konieczność jej "wyburzenia" przed odbudowaniem, gdyż groziła zawaleniem albo zawaliła się (brak informacji). Prace nie były wykonywane od (prawie) 3 lat, tj. od 2016 r. Właściciel nie będzie kontynuować wskazanych prac budowlanych i chciałby zagospodarować podwórze w ramach tzw. "ogródka piwnego" i prowadzić w nim działalność gastronomiczną (obecnie w podwórzu znajduje się tylko wspomniana klatka schodowa). Właściciel otrzymał zgodę konserwatora zabytków na zagospodarowanie podwórza zgodnie z projektem (przy czym nie jest konieczne uzyskanie pozwolenia na budowę, bo zagospodarowanie podwórza obejmuje jedynie wstawienie pergoli i przenośnego baru). Natomiast, by w podwórzu było "bezpiecznie", właściciel chce zlecić zaprojektowanie i wykonanie niezbędnych zabezpieczeń (montaż siatki elewacyjnej polietylenowej).

Jakie kroki powinien podjąć właściciel, w szczególności:

Czy może wykonać zabezpieczenia w ramach istniejącego pozwolenia na budowę, a następnie (gdy upłynie 3-letni okres od robót budowlanych wykonanych w 2016 r.) zwrócić się o stwierdzenie wygaśnięcia pozwolenia na budowę?

Czy wykonanie zabezpieczeń nie przeszkodzi w stwierdzeniu wygaśnięcia pozwolenia na budowę?

Czy może właściciel powinien poczekać jednak aż wygaśnie istniejące pozwolenie na budowę, a następnie wykonać zabezpieczenia?

Czy w takim wypadku byłyby konieczne zgoda konserwatora zabytków i pozwolenie na budowę?

Czy jest niezbędne uzyskanie dodatkowych pozwoleń stwierdzających, że w podwórzu jest bezpiecznie i można tam prowadzić działalność?

Jakie inne pozwolenia, decyzje, ekspertyzy powinien właściciel uzyskać w celu podjęcia w podwórzu wskazanej działalności?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów prezentację