Czy właściciel mieszkania, który pobiera od najemcy opłaty i czynsz, może przeliczyć wydatki za eksploatację, fundusz remontowy czy centralne ogrzewanie, proporcjonalnie do użytkowanej przez lokatorów powierzchni?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Matysik Barbara
Odpowiedzi udzielono: 10 marca 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Wniosek o przyznanie dodatku mieszkaniowego złożyła osoba, która wynajmuje część lokalu mieszkalnego od właściciela, występującego jako osoba pobierająca czynsz i opłaty. Sporządzona została między nimi umowa najmu części lokalu w ten sposób, że jeden z pokoi jest zamknięty do dyspozycji właściciela mieszkania. Zarządcą całego budynku jest spółdzielnia mieszkaniowa.

W celu naliczenia wydatków do wglądu przedłożono zawiadomienie o wysokości opłat ze spółdzielni mieszkaniowej. Jednakże wydatki naliczone są od powierzchni użytkowej całego mieszkania. Wydatki potwierdził właściciel, jako osoba pobierająca opłaty. Spółdzielnia nie uczestniczy w postępowaniu, gdyż nie zawierała umowy najmu.

Czy w takim przypadku, właściciel mieszkania, który pobiera od najemcy opłaty i czynsz, po czym sam reguluje opłaty do spółdzielni, może przeliczyć wydatki za eksploatację, fundusz remontowy czy centralne ogrzewanie, proporcjonalnie do użytkowanej przez lokatorów powierzchni?

Nie byłoby uczciwe naliczyć wydatki za cały lokal, skoro użytkują jego część.

Czy w takiej sytuacji, właściciel może tego dokonać, skoro wydatki naliczone są przez spółdzielnię mieszkaniową?

Z drugiej strony pewne jest, że pracownik spółdzielni mieszkaniowej odmówi przeliczenia wydatków.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX