Czy właściciel gruntu ma obowiązek wykonania urządzeń zapobiegających szkodom w związku ze zmianą stosunków wodnych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Osuch-Chacińska Lucyna
Odpowiedzi udzielono: 2 czerwca 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Do urzędu gminy wpłynął wniosek o nałożenie na właściciela gruntu obowiązku wykonania urządzeń zapobiegających szkodom w związku ze zmianą stosunków wodnych. Budynek mieszkalny bezpośrednio graniczy z terenem usługowym (linia zabudowy budynku stanowi granicę działki), na którym znajduje się sklep. Właściciel działki usługowej od momentu nabycia praw do tej nieruchomości nie wykonywał na tej działce żadnych prac budowlanych. Teren nieruchomości usługowej wyłożony jest płytami chodnikowymi. W bezpośrednim sąsiedztwie budynku mieszkalnym występuje niewielki pas traw. Teren usługowy nie jest podłączony do kanalizacji deszczowej. Właściciel obiektu mieszkalnego twierdzi, że wody opadowe spływające grawitacyjnie po terenie usługowym powodują zawilgocenie ścian budynku mieszkalnego.

Czy w przedstawionej sytuacji, urząd powinien prowadzić postępowanie na podstawie art. 234 ustawy z 20.07.2017 r. - Prawo wodne (Dz.U. z 2018 r. poz. 2268)?

Czy w tym przypadku możemy mówić o zmianie stosunków wodnych, jeśli w ostatnim czasie na terenie nie wykonywano żadnych inwestycji?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX