Czy właściciel budynku mieszkalnego, wyłączonego w całości z użytkowania, ma prawo domagać się od właściwej gminy zapewnienia lokalu zamiennego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Ratajszczak Artur
Odpowiedzi udzielono: 4 grudnia 2015 r.

PYTANIE

PINB wydał decyzję na podstawie art. 68 pkt 1 i 3 pr. bud. nakazując wyłączyć w całości z użytkowania budynek mieszkalny. Jednocześnie PINB przesłał do właściwej gminy ww. decyzję informując o konieczności zapewnienia lokali zamiennych mieszkańcom (właścicielom) budynku. Gmina odmawia przyznania lokali zamiennych wskazując, iż zgodnie z u.o.p.l. gmina ma obowiązek zapewnienia lokali zamiennych najemcy/lokatorowi opłacającemu czynsz regulowany. Natomiast w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 1 u.o.p.l. lokatorem jest najemca lokalu bądź osoba używająca lokal na podstawie innego tytułu prawnego niż prawo własności. PINB stoi na stanowisku, że zgodnie z art. 32 u.o.p.l. na gminie ciąży ustawowy obowiązek dostarczenia lokali zamiennych lokatorom, którzy winni opuścić budynek wyłączony z użytkowania. Wszelkie opóźnienia wykonania nakazu opróżnienia lokalu będą obciążały podmiot zobowiązany do dostarczenia lokali (wyrok WSA w Warszawie, VII SA/Wa 2145/09). Przepisy u.s.g. przewidują możliwość pociągnięcia gminy do odpowiedzialności za dopuszczanie się naruszeń prawa. Jak bowiem wynika z art. 101a ust. 1 u.s.g. w sytuacji, gdy organ gminy nie wykonuje czynności nakazanych prawem albo przez podejmowane czynności prawne lub faktyczne narusza prawa osób trzecich, stosuje się odpowiednio regulację art. 101 ust. 1 u.s.g.

Jak w takiej sytuacji powinien postąpić PINB?

Czy właściciel budynku mieszkalnego, wyłączonego w całości z użytkowania, ma prawo domagać się od właściwej gminy zapewnienia lokalu zamiennego?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX