Czy władanie gruntem przez osobę fizyczną w ramach dzierżawy można uznać za wystarczające uzasadnienie do zezwolenia na usunięcie zdrowego drzewa?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 18 kwietnia 2018 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Osoba prywatna wydzierżawiła kawałek działki gminnej na ogródek przy swojej posesji i ogrodziła teren. Rośnie na nim jednak modrzew o wysokości ok. 20 m. W pobliżu (w odległości 1-5 m) znajduje się sporo zabudowań (garaż, altanka, budynek gospodarczy sąsiada). Drzewo jest zdrowe, żywe dorodne (obwód 110 cm, bez wad budowy), jednak budzi niepokój i przeszkadza w zagospodarowaniu działki. Gmina wyraziła zgodę na jego usunięcie. Ustawa z 16.04.2004 r. o ochronie przyrody - dalej u.o.p. dopuszcza w art. 83f ust. 1 pkt 3a u.o.p. możliwość usuwania drzew z posesji prywatnych na cele niegospodarcze bez zezwoleń (za zgłoszeniem). Dzierżawa nie jest własnością, jednak teren, poprzez wygrodzenie za zgodą dzierżawcy, faktycznie stał się częścią posesji. Właściciel posesji wystąpił o zezwolenie.

Czy w ramach władania gruntem przez osobę fizyczną można uznać jej przesłanki za wystarczające uzasadnienie do zezwolenia na usunięcie zdrowego drzewa?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX