Czy wizja lokalna wystarczy, aby wydać decyzję w sprawie usunięcia drzewa, które przedstawia dużą wartość przyrodniczą, w przedstawionej sytuacji?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Jerzy Janusz
Odpowiedzi udzielono: 10 października 2013 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Gmina złożyła wniosek o wydanie zezwolenia na usunięcie dwóch drzew - jesionów wyniosłych. W uzasadnieniu wskazano, że drzewa niszczą płyty chodnikowe, a w przyszłości mogą przyczynić się do uszkodzenia zabytkowego muru kościelnego. Po przeprowadzeniu wizji w terenie starosta jest skłonny wydać zezwolenie na wycięcie jednego drzewa - jest spróchniałe. Co do drugiego drzewa ustalono, że faktycznie powoduje podnoszenie kilku płyt chodnikowych położonych bezpośrednio przy drzewie, ale pozostałe usadowione są stabilnie (chodnik tworzy rząd złożony z trzech płyt, podniesione są płyty ułożone w pierwszym rzędzie). W kwestii niszczenia muru nie stwierdzono negatywnego oddziaływania drzewa na ten obiekt budowlany. Poza tym drzewo jest zdrowe, bardzo okazałe, ma najprawdopodobniej kilkadziesiąt lat i w ocenie organu spełnia ważną funkcję, zarówno przyrodniczą, jak i krajobrazową. Starosta nie jest pewien, czy tak okazałe drzewo należy wyciąć z powodu podnoszenia kilku płyt.

Czy sama wizja w terenie wystarczy, aby wydać zezwolenie na wycięcie tego drzewa, czy jednak starosta powinien wezwać stronę do przedłożenia dokumentu, np. ekspertyzy, z której jasno będzie wynikać, że drzewo faktycznie niszczy chodnik, a w przyszłości jego korzenie będą niszczyć mur?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX