Czy wezwać wnioskodawcę do złożenia oświadczenia o bezskuteczności egzekucji, a następnie wystąpić do syndyka o wydanie zaświadczenia?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Maczyński Paweł
Odpowiedzi udzielono: 28 lipca 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Matka niepełnoletniej osoby uprawnionej złożyła wniosek o ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego.

Postępowanie egzekucyjne w tej sprawie zostało umorzone przez komornika z mocy prawa, ponieważ dla dłużnika ustanowiono syndyka.

Syndyk nie chce wystawić zaświadczenia o bezskuteczności egzekucji zawierającego dane wymagane przez rozporządzenie, ponieważ stoi na stanowisku, że nie jest organem egzekucyjnym, co jest sprzeczne z art. 2 pkt 8a ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów. Wystawił jedynie pismo, w którym ograniczył się do twierdzeń, że:

- postanowieniem Sądu został ustanowiony syndykiem,

- z uwagi na ubóstwo masy nie jest możliwe wypłacanie alimentów dla dziecka,

- w chwili obecnej zadłużenie z tytułu alimentów za okres od lutego do lipca 2021 r. wynosi X zł,

- wysokość raty miesięcznej alimentów wynosi X zł,

- jeżeli środki w masie upadłości pozwolą na wypłatę alimentów, syndyk za kolejne miesiące będzie wypłacał alimenty ze środków znajdujących się w masie upadłości.

Czy wezwać wnioskodawcę do złożenia oświadczenia o bezskuteczności egzekucji, choć matka dziecka wielu danych wskazanych przez rozporządzenie i wymaganych w oświadczeniu nie potrafi określić, a następnie w trybie art. 15 ust. 5 ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, wezwać syndyka do wystawienia zaświadczenia zawierającego dokładnie takie dane, jakie wymagane są przez rozporządzenie?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX