Czy wejście do studzienki teletechnicznej wymaga pisemnego pozwolenia pracodawcy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Fijołek Jerzy
Odpowiedzi udzielono: 21 kwietnia 2015 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Rozporządzenie ws. ogólnych przepisów bhp zawiera ogólne informacje dotyczące pracy w zbiornikach, kanałach, studniach, studzienkach kanalizacyjnych, wnętrzach urządzeń technicznych i w innych zamkniętych przestrzeniach, do których wejście odbywa się przez włazy lub otwory o niewielkich rozmiarach lub jest w inny sposób utrudnione. Aby wejść do studzienki kablowej (telekomunikacyjnej) należy wejść przez właz. Głębokość studzienek jest różna, średnio 50 cm – 2 m. Aby do niej wejść, zgodnie z wewnętrznymi procedurami, należy ją otworzyć wraz z dwiema sąsiednimi studzienkami, przewietrzyć przez 10-15 min, a następnie sprawdzić gazomierzem powietrze w studzience, czy nie ma tam toksycznych czy wybuchowych gazów. Wówczas jeśli miernik nie pokaże żadnych odchyleń, pracownik przez otwarty właz wchodzi do środka. Średnica takiego włazu, w zależności od miejsca usytuowania studzienki wynosi 60-80 cm. Zakład nie jest właścicielem studzienek. Są one, a właściwie kable w nich biegnące, dzierżawione od innej spółki. Zgodnie z § 86 rozporządzenia podjęcie i prowadzenie pracy w zbiornikach może nastąpić jedynie na podstawie pisemnego pozwolenia wydanego w trybie ustalonym przez pracodawcę.

Czy tym zapisem powinni być objęci również pracownicy wchodzący do studzienek kablowych (teletechnicznych)?

Podczas ustalania awarii w sieci teletechnicznej pracownik musi pokonać czasem nawet 20 km trasy kabla, a tym samym wejść do kilkunastu lub kilkudziesięciu studzienek.

Czy na każde wejście pracownik powinni mieć pisemną zgodę?

A może zgoda będzie wtedy wydawana na wykonanie określonej pracy w danym dniu?

Czy powinien być założony rejestr takich poleceń?

Czy polecenie można wystawić drogą elektroniczną, czy musi być w formie papierowej podpisanej przez przełożonego pracownika?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX