Czy we wniosku o wydanie pozwolenia zintegrowanego należy zsumować parametry kilku instalacji, jeśli niektóre z nich indywidualnie nie przekraczają progów określonych dla instalacji IPPC?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Gall Marek
Odpowiedzi udzielono: 4 maja 2015 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy właściwa jest taka interpretacja przepisów, która mówi, że z uwagi na obecność kilku niepowiązanych technologicznie instalacji, zlokalizowanych na terenie jednego zakładu i indywidualnie niekwalifikujących się jako instalacja IPPC (brak przekroczenia progów określonych w przepisach), należy uzyskać pozwolenie zintegrowane, gdy próg jest przekroczony dopiero po zsumowaniu parametrów kilku instalacji?

Czy instalacje należy wtedy we wniosku traktować jako jedną "instalację IPPC", czy jako różne instalacje, inne niż instalacja IPPC?

Na terenie zakładu zlokalizowane będą dwie odrębne technologicznie instalacje (powierzchniowa obróbka metali). Objętość wanien instalacji A nie będzie przekraczała progu wskazanego w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 27 sierpnia 2014 r. w sprawie rodzajów instalacji mogących powodować znaczne zanieczyszczenie poszczególnych elementów przyrodniczych albo środowiska jako całości- dalej r.i.p.z.ś. Objętość wanien instalacji B będzie przekraczała próg.

Czy prawidłowe będzie ujęcie we wniosku o wydanie pozwolenia zintegrowanego jedynie instalacji B (przekroczenie progu)? A może w pozwoleniu powinno się ująć obie instalacje?

Zapis dotyczący "sumowania parametrów tego samego rodzaju", zamieszczony w uwagach zawartych w r.i.p.z.ś., w jednym miejscu wydaje się odnosić do pojedynczej instalacji ("działalności prowadzonej w instalacji"), a w drugim wskazuje na większą liczbę instalacji ("do instalacji tego samego rodzaju").

Jak właściwie interpretować zapis?

Czy oznacza on, że - niezależnie od kwestii braku powiązania technologicznego - wszystkie instalacje należy traktować w praktyce jako jedną i uwzględniać je we wniosku?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX