Czy we wniosku o wydanie pozwolenia na emisję gazów i pyłów należy przedłożyć dodatkowe obliczenia dotyczące dotrzymywania przez instalację wartości dopuszczalnych określonych w rozporządzeniu w sprawie poziomów niektórych substancji w powietrzu w zakresie dotrzymywania dopuszczalnych wartości średniodobowych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 2 września 2023 r.
Autor odpowiedzi: Gall Marek
Odpowiedzi udzielono: 13 stycznia 2014 r.

PYTANIE

Czy we wniosku o udzielenie pozwolenia na emisję gazów i pyłów do powietrza podmiot wnioskujący - poza obliczeniami rozprzestrzeniania substancji w powietrzu zgodnie z metodyką referencyjną określoną w załączniku nr 3 do rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 26 stycznia 2010 r. w sprawie wartości odniesienia dla niektórych substancji w powietrzu (Dz. U. Nr 16, poz. 87) - dalej r.w.o.s.p. - powinien przedłożyć również dodatkowe obliczenia dotyczące dotrzymywania przez instalację wartości dopuszczalnych określonych w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 24 sierpnia 2012 r. w sprawie poziomów niektórych substancji w powietrzu (Dz. U. z 2012 r. poz. 1031) – dalej r.p.n.s.p., ale w zakresie dotrzymywania ustalonych dopuszczalnych wartości średniodobowych stężeń dla pyłów ustalonych ze względu na ochronę zdrowia ludzi?

Istotne jest, że r.p.n.s.p. oprócz wartości średniorocznych ustanawia również poziomy dopuszczalne – średniodobowe substancji w powietrzu (w tym m.in. dla pyłu PM 10), zróżnicowane ze względu na ochronę zdrowia ludzi i ochronę roślin. Z treści r.p.n.s.p. wynika, że dopuszczalny średniodobowy poziom pyłu zawieszonego PM 10 wynosi 50 µg/m3. Dopuszczalna częstość przekraczania tej wartości w roku kalendarzowym wynosi 35 razy. Zgodnie z art. 3 pkt 28 lit. a) oraz art. 144 ust. 2 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1232) - dalej p.o.ś. - poziomy dopuszczalne substancji w powietrzu są traktowane jako standard jakości powietrza. Jednocześnie przepisy zastrzegają, że eksploatacja instalacji powodująca wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza nie powinna powodować przekroczenia standardów jakości środowiska poza terenem, do którego prowadzący instalację ma tytuł prawny. Organ ochrony środowiska - wydając pozwolenie emisyjne - jest zobligowany zbadać - czy emisja nie będzie powodowała przekroczenia standardów jakości środowiska oraz czy nie będzie powodowała zagrożenia dla zdrowia i życia.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX