Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2016 r.
Autor odpowiedzi: Kowalski Radosław
Odpowiedzi udzielono: 4 kwietnia 2014 r.

PYTANIE

Spółka komandytowo - akcyjna (SKA) została zarejestrowana w KRS w IV kwartale 2013 r. Jej pierwszy rok podatkowo - rachunkowy kończy się 31 grudnia 2014 r. Spółka z o.o. w II / 2014 r. wniosła wkład zwiększający wkład kapitałowy o kwotę pond 5,1 mln zł., był to aport znaku towarowego objętego ochroną prawną w roku 2011, a zidentyfikowanymi kosztami z tym związanymi jest kwota w wysokości 22 tys. zł. poniesiona w roku 2014 na doradztwo i jego wycenę.

Czy wartość wniesionego wkładu jest przychodem podatkowym u wnoszącego w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT), a jeśli tak to co będzie jego kosztem uzyskania?

Firma doradcza sądzi, że wniesienie tego wkładu nie rodzi przychodu podatkowego u wnoszącego, bowiem w roku 2014 spółka opisana na wstępie (ze względu na fakt, że jej pierwszy rok podatkowy kończy się dopiero 31 grudnia 2014 r.) nie jest podatnikiem CIT, a tylko do spółek podatników CIT ma odniesienie postanowienie zawarte w art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy CIT. Pragnę dodać, że wniesienie wkładu (akcji) do SKA zostało dokonane w roku 2014 aktem notarialnym z powołaniem na art. 431 § 2 Kodeksu spółek handlowych.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?