Czy wartość straty z tytułu wybrakowanych produktów powinna być odniesiona w koszty bieżącej działalności czy zwiększać wartość inwestycji?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Waślicki Tadeusz
Odpowiedzi udzielono: 10 stycznia 2012 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka produkcyjna z branży odlewniczej w kwietniu w ramach inwestycji zakupiła maszyny, które do dnia 31.12.11 r. nie zostały przyjęte dok. OT. W trakcie trwania rozruchu rozpoczęto produkować wyroby. Część z nich okazała się pełnowartościowa i nastąpiła ich sprzedaż (przychód - koszty = dochód, rozliczono na bieżąco w poszczególnych miesiącach). W trakcie rozruchu pojawiły się problemy zarówno techniczne (związane z konstrukcją maszyn) jak i technologiczne (wdrożenie nowej technologii, przejście na nowy rodzaj masy formierskiej, co poniekąd zostało wymuszone zakupem nowych maszyn), co spowodowało, że część produkowanych wyrobów okazała się wadliwa i została wybrakowana. Rozliczenie wybraków:

1. Wycena po cenie ewidencyjnej.

2. Odzysk wraca na magazyn w postaci złomu, który jest ponownie wykorzystany w procesie produkcyjnym.

3. Różnica między ceną ewidencyjną a odzyskiem stanowi stratę i zaliczana jest do kosztów bezpośrednich i odnoszona w koszty działalności podstawowej miesiąca, w którym powstał wybrak.

Czy wartość straty z tytułu wybraków powinna być odniesiona w koszty bieżącej działalności czy zwiększać wartość inwestycji?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX