Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2007 r.
Autor odpowiedzi: Niedźwiedzka Małgorzata
Odpowiedzi udzielono: 1 lipca 2007 r.

PYTANIE

Spółka akcyjna w trakcie roku podatkowego nabywa na własny rachunek akcje i udziały innych perspektywicznych spółek kapitałowych, licząc na wzrost ich wartości. Częstokroć podpisuje przy tym umowy inwestycyjne na podstawie których m.in. udziela pożyczek oraz innego wsparcia zależnym podmiotom. Zdarza się też że przedstawiciel Spółki zasiada w Zarządzie lub Radzie Nadzorczej zależnych podmiotów. Kolejno akcje i udziały są następnie zbywane w zależności od sytuacji ekonomicznej Spółek. Poza tą działalnością Spółka osiąga też przychody (usługi doradcze itp.) opodatkowane według stawki podstawowej. Prowadząc działalność gospodarczą Spółka akcyjna ponosi koszty ogólne związane ze swoim funkcjonowaniem (czynsze, telefony, usługi księgowe itp.), których nie można bezpośrednio przypisać do konkretnych przychodów.

Czy wartość wymienionej na wstępie sprzedaży akcji i udziałów w innych jednostkach powinna być uwzględniana przy rozliczaniu podatku VAT naliczonego od wydatków administracyjnych i eksploatacyjnych firmy?

Czy Spółka ma prawo do odliczania podatku naliczonego zawartego w dostawach towarów i usług (opłaty notarialne, usługi doradcze) związanych bezpośrednio ze sprzedażą akcji i udziałów?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?