Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny do: 31 grudnia 2014 r.
Autor odpowiedzi: Krywan Tomasz
Odpowiedzi udzielono: 27 czerwca 2014 r.

PYTANIE

Podatnik (osoba prawna) zamierza zorganizować sprzedaż premiową polegającą na tym, że za zakup określonego towaru nabywca (osoba fizyczna nieprowadząca działalności, osoba fizyczna prowadząca działalność, spółka z o.o., spółka SA, spółka cywilna, spółka jawna, spółka komadytowo-akcyjna), otrzyma drugi produkt za 1 zł, o wartości rynkowej powyżej 760 zł.

Czy podatnik organizujący sprzedaż premiową postąpi prawidłowo, gdy w regulaminie określi dokładną wartość rynkową towaru otrzymywanego za 1 zł oraz w przypadku osoby fizycznej potrąci zryczałtowany podatek od nadwyżki ponad 760 zł (fizycznie podatek wpłaci nabywca osoba fizyczna przed odbiorem nagrody), a następnie podatnik organizujący sprzedaż premiową wpłaci podatek i po zakończeniu roku podatkowego wyśle deklarację PIT-8AR?

Czy istnieje możliwość ubruttowienia nagrody tj. wykazania w regulaminie, że wartość nagrody wynosi np. x+1, gdzie 1 to kwota podatku i niepobierania do kasy wpłat podatku przez nabywcę, osobę fizyczną nieprowadzącą działalności?

W przypadku pozostałych wyżej wymienionych nabywców nie potrąci podatku, gdyż dla nabywców będzie to nieodpłatny przychód podlegający wliczeniu do przychodów z działalności gospodarczej. Podatnik organizujący sprzedaż premiową rozliczy w deklaracji VAT-7 podatek należny od wartości rynkowej towarów przekazanych za 1 zł.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów prezentację