Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny na: 8 listopada 2015 r.
Autor odpowiedzi: Niedźwiedzka Małgorzata
Odpowiedzi udzielono: 10 sierpnia 2012 r.

PYTANIE

Prowadzę działalność gospodarczą polegającą na połowie i sprzedaży ryb morskich. Często wypływam do portów w Rosji, w celu zdania złowionej ryby. W związku z powyższym wykupiłem ubezpieczenie kosztów niezbędnego leczenia za granicą członków załogi w związku z nieszczęśliwym wypadkiem lub nagłym zachorowaniem oraz koszty koniecznej repatriacji, związanej z tymi zdarzeniami. Ubezpieczenie to nie jest ubezpieczeniem dotyczącym konkretnych pracowników (z imienia i nazwiska). Obejmuje ono maksymalnie 10 członków załogi.

Wykupione ubezpieczenie, o którym mowa powyżej obejmuje okres 1 roku, a rotacja wśród pracowników bywa duża. Tak więc, przypisanie tego ubezpieczenia konkretnym pracownikom stwarza niemało kłopotów, a nawet można powiedzieć że jest niemożliwe (bo nie wiem kto z obecnych pracowników i jak długo będzie pracował).

Czy wartość dokonanego ubezpieczenia stanowi u moich pracowników przychód podlegający opodatkowaniu zgodnie z art. 12 u.p.d.o.f.?

Czy ma tu zastosowanie art. 12 u.p.d.o.f., ponieważ w przypadku zaistniałej choroby lub zgonu pracownik nie otrzymuje żadnego świadczenia lecz ubezpieczalnia zwraca jedynie wartość poniesionych wydatków związanych z zaistniałym zdarzeniem?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?