Czy waloryzacja wynagrodzenia wykonawcy robót budowlanych może dotyczyć robót już wykonanych, czy wyłącznie robót mających zostać wykonanych w przyszłości?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Wolski Mariusz
Odpowiedzi udzielono: 5 grudnia 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy waloryzacja wynagrodzenia wykonawcy robót budowlanych na mocy art. 439 p.z.p. lub art. 48 ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu uproszczenia procedur administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców może dotyczyć robót już wykonanych, czy wyłącznie robót mających zostać wykonanych w przyszłości?

Przykład - wykonawca wykonuje umowę przez rok i występuje z roszczeniem waloryzacyjnym za roboty wykonane uznając, iż przepisy waloryzacyjne umowy nie są wystarczające i chciałby waloryzacji na podstawie art. 48 ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu uproszczenia procedur administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. Wskazuje, że poniósł duże koszty na początku budowy i starał się prowadzić inwestycję jednak obecnie nie jest już w stanie jej kontynuować bez zwiększenia wynagrodzenia za roboty wykonane, bowiem bieżące wydatki również są wyższe niż zakładał.

Czy jeśli zamawiający zgodzi się na waloryzacje wstecz, to czy musi oczekiwać, aby wykonawca zwaloryzował wynagrodzenie podwykonawców (przy założeniu, iż długość umowy podwykonawczej daje uprawnienie do waloryzacji) w sytuacji, gdy zarówno wykonawca, jak i podwykonawca oświadczą, iż wynagrodzenie podwykonawcy jest wystarczające?

Przykład: wykonawca przewidywał, że podwykonawca z branży elektrycznej otrzyma wynagrodzenie 500 tys. zł natomiast w dacie zawarcia umowy podwykonawczej podwykonawca oświadcza wykonawcy, iż nie może zgodzić się na takie wynagrodzenie i oczekuje 700 tys. zł. Tym samym wykonawca jest "stratny" bowiem poniósł większy wydatek niż zakładał, jednak podwykonawca otrzymał zadowalające go wynagrodzenie.

Czy w przypadku waloryzacji wynagrodzenia wykonawcy należy waloryzować wynagrodzenie podwykonawcy mimo, iż jest to już wynagrodzenie, które odzwierciedla oczekiwania finansowe podwykonawcy, a ponownie stratny będzie wykonawca, który już raz zgodził się na wyższe wynagrodzenie dla niego?

Czy generalnie można formułować klauzule na podstawie art. 439 p.z.p. przewidujące waloryzację za roboty już wykonane?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX