Czy w związku ze zmianą składu osobowego rodziny należy dokonać ponownej weryfikacji dochodu? - OpenLEX

Czy w związku ze zmianą składu osobowego rodziny należy dokonać ponownej weryfikacji dochodu?

Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2021 r.
Autor odpowiedzi: Sabuda Anna
Odpowiedzi udzielono: 21 lipca 2018 r.

PYTANIE

Wnioskodawczyni samotnie wychowuje dwoje dzieci (ojciec dzieci nie żyje), na te dzieci ma przyznane świadczenie wychowawcze od października 2017 r. W grudniu urodziła kolejne dziecko i do składu rodziny wykazała ojca trzeciego dziecka. Ojciec nowo urodzonego dziecka pracuje w Szwecji. W związku z pracą za granicą zawieszono postępowanie o świadczenie wychowawcze na dwoje starszych dzieci oraz wysłano wniosek na trzecie dziecko i wcześniejszy wniosek na dwoje dzieci do Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego z zapytaniem, czy zachodzi koordynacja. W lipcu 2018 r. otrzymaliśmy odpowiedź, że przepisy o koordynacji mają zastosowanie tylko do trzeciego dziecka, a wniosek na te dwoje dzieci rozpatruje ośrodek.

Czy w związku ze zmianą sytuacji rodzinnej i dochodowej do składu rodziny we wniosku złożonym w październiku w przypadku dwójki starszych dzieci należy uwzględnić trzecie dziecko i ojca tego dziecka oraz przeliczyć na nowo dochód rodziny od grudnia?

Czy w przypadku przekroczenia dochodu na te dwoje dzieci można wydać decyzje uchylającą od grudnia 2017 r., czyli od miesiąca zmiany sytuacji rodzinnej?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX