Czy w związku ze zmianą przepisów należy uznać, że projektowana zewnętrzna i wewnętrzna instalacja gazu zalicza się do zmian nieistotnych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Wasilewski Filip
Odpowiedzi udzielono: 22 października 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Inwestor uzyskał pozwolenie na budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego bez instalacji gazowej (przed 19.09.2020 r.). Planuje przed oddaniem obiektu do użytkowania wykonać instalację gazową (wewnętrzną i zewnętrzną).

Czy w związku ze zmianą przepisów ustawy z 7.07.1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2020 r. poz. 1333) – dalej pr. bud. należy uznać, że projektowana zewnętrzna i wewnętrzna instalacja gazu zalicza się do zmian nieistotnych wg. art. 36a ust. 5b pkt 1 pr. bud., dla którego nie ma przepisów przejściowych?

Czy jednak biorąc pod uwagę fakt, że instalacja gazu nie była objęta zakresem opracowania przy uzyskiwaniu pozwolenia na budowę, to należy uznać, że jest to zmiana istotna i dla zewnętrznego odcinka należy wystąpić do organu administracji architektoniczno-budowlanej z wnioskiem o zmianę pozwolenia w zakresie rozszerzenia przedmiotu rozstrzygnięcia o budowę tego zewnętrznego odcinka instalacji, a dla wewnętrznego odcinka sporządzić projekt techniczny i dołączyć go do zgłoszenia o przystąpienia do użytkowania obiektu – w przypadku obowiązywania przepisów pr. bud. po 19.09.2020 r.?

Czy jednak biorąc pod uwagę fakt, że dla projektów budowlanych zatwierdzonych decyzją o pozwoleniu na budowę przed 19.09.2020 r. obowiązują przepisy przejściowe przez 12 miesięcy, to do organu należy wystąpić o zmianę pozwolenia na budowę w zakresie rozszerzenia przedmiotu rozstrzygnięcia o budowę zewnętrznej i wewnętrznej instalacji gazu sporządzając przy tym projekt zmian wg przepisów dotychczasowych (przed 19.09.2020 r.)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX