Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Różycki Karol
Odpowiedzi udzielono: 14 października 2014 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jesteśmy czynnym podatnikiem VAT i od 2010 r. korzystaliśmy z leasingu operacyjnego samochodu z tzw. kratką o dopuszczalnej ładowności powyżej 500 kg (w dowodzie rejestracyjnym samochód widnieje jako ciężarowy o dopuszczalnej ładowności 656 kg). Dnia 30 września 2014 r. wykupiliśmy przedmiotowy samochód z leasingu i otrzymaliśmy fakturę VAT. Tego samego dnia tj. 30 września 2014 r. sprzedaliśmy go.

Czy w związku ze sprzedażą tego samochodu z 23% stawką VAT możemy odliczyć 100% VAT naliczonego zawartego w fakturze wykupu z leasingu, skoro zakup tego samochodu będzie służył tylko czynnościom opodatkowanym (sprzedaż)?

Nie prowadzimy działalności związanej z obrotem, najmem itp. pojazdów. Nadmieniam, że w zakresie rat leasingowych odliczaliśmy 100% VAT (zgłosiliśmy umowę do urzędu skarbowego), natomiast od paliwa odliczaliśmy 50% gdyż nie zgłosiliśmy tego urzędowi i nie prowadziliśmy ewidencji przebiegu.

Czy w opisanej sytuacji jest jakaś możliwość odliczenia VAT w 100%, np. poprzez zgłoszenia tego samochodu na druku VAT-26?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?