Czy w związku ze spóźnieniem w zgłoszeniu z racji odmowy ZUS z tytułu wypłaty zasiłku rodzicielskiego zostanie zachowana ciągłość w ubezpieczeniu chorobowym i samozatrudniona może wystąpić do ZUS o wypłatę zasiłku rodzicielskiego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 25 kwietnia 2023 r.
Autor odpowiedzi: Kostrzewa Piotr
Odpowiedzi udzielono: 16 listopada 2022 r.

PYTANIE

Ubezpieczona prowadzi działalność gospodarczą z której opłacała tylko obowiązkową składkę zdrowotną. Składek społecznych nie opłacała z racji, że zatrudniona była na podstawie umowy o pracę z minimalnym wynagrodzeniem. Umowa ta wygasła z dniem 16.09.2022, a od 17.09. ZUS odmówił przejęcia wypłaty zasiłku rodzicielskiego ze stosunku pracy z racji, że nie podlega już pod ubezpieczenie chorobowe. W związku z odmową złożono po terminie jej zgłoszenie również do ubezpieczeń społecznych z działalności gospodarczej.

Czy w związku ze spóźnieniem w zgłoszeniu z racji odmowy ZUS z tytułu wypłaty zasiłku rodzicielskiego zostanie zachowana ciągłość w ubezpieczeniu chorobowym i samozatrudniona może wystąpić do ZUS o wypłatę zasiłku rodzicielskiego czy musi czekać na upłynięcie 90 dni (tzw. okresu wyczekiwania) z działalności gospodarczej?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX