Czy w związku ze specustawą Covid-19 należy przedłużyć prawo do zasiłku pielęgnacyjnego osobom, którym skończyło się lub skończy orzeczenie o stopniu niepełnosprawności w okresie ogłoszenia stanu epidemii - na okres 60 dni po zakończeniu okresu epidemii?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Maczyński Paweł
Odpowiedzi udzielono: 14 kwietnia 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W związku ze specustawą należy przedłużyć prawo m.in. do zasiłku pielęgnacyjnego osobom, którym skończyło się lub skończy orzeczenie o stopniu niepełnosprawności w okresie ogłoszenia stanu epidemii - na okres 60 dni po zakończeniu okresu epidemii. Nie ulega wątpliwości, że podstawą będzie art. 32 ust. 1a ustawy z 28.11.2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2020 r. poz. 111 ze zm.) w związku z odpowiednim przepisem specustawy.

Jak ma wyglądać rozstrzygnięcie takiej decyzji, np. że zmienia się prawo do zasiłku poprzez ustalenie go bezterminowo, jednak nie dłużej niż na okres 60 dni od dnia ogłoszenia ustania stanu epidemii?

Chyba w projekcie zmian był zapis, że warunkiem przedłużenia prawa do świadczenia jest złożenie przez osobę w terminie ważności "starego" orzeczenia, wniosku o wydanie nowego.

Chyba jednak tego warunku nie ma, więc organ nie musi, przed zmianą prawa do świadczenia, dokonywać dodatkowych ustaleń?

Czy w przepisie art. 15zzs specustawy chodzi o to, że nie obowiązują przepisy określające terminy załatwienia sprawy, a więc organ może prowadzić sprawę dłużej niż wynika to z przepisów szczególnych lub ustawy z 14.06.1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2020 r. poz. 256), a więc w przypadku, gdy osoba złoży wniosek o ustalenie prawa do, np. zasiłku rodzinnego, postępowanie w tej sprawie powinno być prowadzone, ale organ nie musi trzymać się terminu?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX