Czy w związku z zatwierdzeniem sprawozdania finansowego w spółce osobowej i przeksięgowaniem zysku na konto 82 ”Rozliczenie wyniku finansowego” pobrane z tego zysku zaliczki zaewidencjonowane na koncie 24 „rozrachunki ze Wspólnikami” należy zaprezentować w pozycji „Zysk strata z lat ubiegłych"?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Gientka Mikołaj
Odpowiedzi udzielono: 28 marca 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Wspólnicy spółki komandytowej pobierają w trakcie roku obrotowego zaliczki na poczet zysku w wartości nieprzekraczającej wypracowanego w danym roku zysku. Kwoty pobrane przez wspólników spółki osobowej w trakcie roku pozostają na dzień bilansowy na koncie rozrachunkowym. W bilansie sporządzonym przez spółkę kwotę wypłaconych wspólnikom zaliczek na poczet zysku spółka wykazuje się ze znakiem ujemnym w pasywach w pozycji A.VII. "Odpisy z zysku netto w ciągu roku obrotowego (wielkość ujemna)". Taki sposób prezentacji wynika z art. 46 ust. 3 ustawy o rachunkowości. Spółka do momentu zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego wynik pozostawia na koncie 86 "Wynik finansowy". Saldo tego konta przenosi na konto 82 "Rozliczenie wyniku finansowego" dopiero po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego. Dokonuje się tego zatem w księgach rachunkowych następnego roku obrotowego – zapisem Wn konto 86, Ma konto 82. Spółka zatwierdzając sprawozdanie finansowe wykazujące zysk (z którego zostały pobrane zaliczki w trakcie roku) – nie podjęła uchwały w przedmiocie podziału wypracowanego zysku. W jakiej pozycji bilansu należy prezentować zaliczki pobrane na poczet zysku (w roku w którym zysk został wypracowany) - w roku w którym sprawozdanie zostało zatwierdzone.

Czy w związku z zatwierdzeniem sprawozdania finansowego w spółce osobowej i przeksięgowaniem zysku na konto 82 "Rozliczenie wyniku finansowego" pobrane z tego zysku zaliczki zaewidencjonowane na koncie 24 "rozrachunki ze Wspólnikami" należy zaprezentować w pozycji "Zysk strata z lat ubiegłych" (czyli de facto zysk wypracowany pomniejszony o pobrane zaliczki)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX