Czy w związku z wejściem w życie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi sieć stacji paliw musi przygotować się do zmiany zasad dotyczących gospodarowania opakowaniami po środkach niebezpiecznych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2021 r.
Autor odpowiedzi: Sosnowski Paweł
Odpowiedzi udzielono: 26 lutego 2014 r.

PYTANIE

Czy w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (Dz. U. z 2013 r. poz. 888) - dalej u.g.o.o.o. sieć stacji musi przygotować się do zmiany zasad dotyczących gospodarowania opakowaniami po środkach niebezpiecznych?

Do tej pory stacja odpowiadała za zbiórkę i przekazanie do upoważnionych firm opakowań po środkach niebezpiecznych zakupionych w sklepie stacji. Artykuł 18 ust. 1 u.g.o.o.o. nakłada na wprowadzającego środki niebezpieczne w opakowaniach obowiązek zorganizowania systemu zbierania oraz zapewnienia odzysku, w tym recyklingu, odpadów opakowaniowych po środkach niebezpiecznych.

Czy będzie to zorganizowane na większą skalę niż dotychczas, tak jak to zrobili producenci baterii?

Stacja udostępni tylko miejsce zbiórki, nie będzie musiała prowadzić KPO. Pod rządami poprzedniej ustawy opakowaniowej użytkownik końcowy miał obowiązek zwrócić do sprzedawcy opakowania po środkach niebezpiecznych. Sprzedawca musiał je przyjąć i oddać producentowi. To nie było praktykowane. Nie było mowy o finansowaniu procesu przez producenta. Koszty opakowania załatwiała kaucja, teraz nie ma zapisów o kaucji. Artykuł 18 ust. 4 u.g.o.o.o. stanowi, że wprowadzający środki niebezpieczne w opakowaniach może zlecić wykonanie poszczególnych czynności w zakresie gospodarowania odpadami opakowaniowymi po środkach niebezpiecznych posiadaczowi odpadów.

Co to oznacza?

Czy finansowanie zbiórki odpadów w jednostce handlu detalicznego też?

Czy posiadaczem będzie klient, czy jak klient odda opakowanie stacji – stacja?

Czy może chodzi o recyklera?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX